17. 09. 2024.
Одржана радионица „EU Payments Acquis and SEPA”
Народнa банкa Србије и Светскa банкa организовале су у Београду дводневну радионицу „EU Payments Acquis and SEPA” с циљем јачања економских веза Републике Србије са Европском унијом и интензивније регионалне интеграције. Радионица је окупила представнике финансијског сектора Србије.
Радионицу „EU Payments Acquis and SEPA” отвориo је, у име гувернера Народне банке Србије Јоргованке Табаковић, вицегувернер Жељко Јовић, који је истакао резултате рада Народне банке Србије и интензивног развијања тржишта платних услуга, уз коришћење најсавременијих техничко-технолошких решења за извршавање платних трансакција и поштовање свих међународних стандарда и принципа за обезбеђивање сигурног и стабилног рада платних система у Србији, а која су у складу с највишим стандардима Европске уније. Вицегувернер Јовић је истакао да овај догађај представља важан корак ка даљем унапређењу међународног тржишта плаћања и пружа јединствену прилику да истакнемо регионални значај Србије у области развоја платних услуга заснованих на савременој инфраструктури за плаћања која подржава пружање тих услуга и на националном нивоу и у међународној економској сарадњи.
У свом говору, вицегувернер је истакао да је Народна банка Србије 2014. године усвојила савремени правни оквир за пружање платних услуга, који је допринео увођењу веће конкуренције на тржишту – појаве нових учесника на тржишту (платних институција и институција електронског новца), већој заштити корисника финансијских услуга и подстакао убрзану дигитализацију финансијских услуга, чиме је подстакнута и свеукупна финансијска инклузија корисника платних услуга. Пратећи захтеве савременог доба у успостављању инфраструктуре за плаћања којима се подржава дигитализација финансијских услуга, препознали смо потребу за успостављањем националног картичног система. Данас једини у региону имамо своју Дина платну картицу, која са својим функционалностима као што су бесконтактно плаћање и могућности прекограничног плаћања подмирује све потребе својих корисника и захтеве тржишта, што је чини равноправним конкурентом великим, глобалним картичним брендовима. Као круну напора, вицегувернер је истакао успостављање система за инстант плаћања IPS НБС 2018. године, који је заснован на међународном стандарду ISO20022 и који омогућава брзо и поуздано извршавање трансакција (у просеку за само 1,1 секунду) и реализује више од пет милиона трансакција месечно.
Међу првима у свету, Народна банка Србије је још 2018. године имплементирала овакав систем, који је уједно и једини систем за инстант плаћања у региону. На овај начин Србија се позиционирала као лидер у региону, постављајући стандарде у области ефикасних и модерних платних услуга. Овакву позицију Србије препознао је и менаџер Светске банке за Србију Никола Понтара, који је у свом уводном излагању на радионици напоменуо да је Србија лидер у региону у области платних услуга.
Првог дана радионице било је речи о примени PSD2 у Србији. Истакнуте су могућности инстант плаћања које су од пресудног значаја за даљи развој платног система Србије. Повезивање са системом Европске централне банке TARGET Instant Payment Settlement (TIPS) додатно ће унапредити нашу инфраструктуру за прекогранична плаћања, омогућавајући нашим грађанима и привреди приступ инстант плаћањима у еврима. Ова интеграција омогућиће брже и јефтиније прекограничне трансакције, смањујући трошкове и повећавајући ефикасност финансијских токова између Србије и Европске уније, као и региона Западног Балкана, што ће даље унапредити спољнотрговинску размену Србије.
Другог дана радионице акценат је био на SEPA и концепту отвореног банкарства. Указано је на предности имплементације отвореног банкарства – додатно ојачане сигурности електронских плаћања и заштите корисника, што је један од основних стубова модерног финансијског система. SEPA је осмишљена са идејом да се национални платни системи европских земаља путем којих се извршавају тзв. мала плаћања (плаћања између грађана и привредних субјеката) ускладе са стандардима SEPA како би могли да функционишу као јединствени систем; другим речима, да се плаћања између две стране из различитих земаља Европске уније одвијају на технички исти начин као и национална плаћања (у оквиру граница једне земље), једнако једноставно, уз исте и, ако је могуће, чак и мање трошкове.
Сектор за платни систем