Često postavljana pitanja
Šta je IPS?
Instant plaćanja Srbije (IPS) inovativna je platna usluga koju Narodna banka Srbije realizuje u saradnji s bankama s ciljem da se sva plaćanja na tržištu izvršavaju brzo i jednostavno, u bilo koje doba dana, svakog dana u godini. Narodna banka Srbije kreirala je IPS NBS sistem – savremenu tehničku infrastrukturu za instant plaćanja, a u saradnji s bankama i ostalim subjektima pripremila je sve ostalo što je neophodno, uključujući pravila i standarde za instant plaćanja u Srbiji. IPS NBS sistem kao osnovna infrastruktura instant plaćanja omogućava prenos novčanih sredstava u nekoliko sekundi, non-stop (24/7/365).
Šta je IPS plaćanje?
IPS plaćanje je instant plaćanje, tj. prenos novčanih sredstava u bilo koje doba dana, svakog dana u godini, tako da za nekoliko sekundi sredstva budu na raspolaganju primaocu. Instant plaćanja je moguće vršiti na prodajnim mestima opcijama IPS SKENIRAJ i IPS POKAŽI, kao i van prodajnih mesta prenosom sredstava putem elektronskog bankarstva i mobilnog bankarstva – popunjavanjem platnog naloga ili korišćenjem NBS IPS QR kôda ili broja mobilnog telefona, a moguće je izvršiti instant plaćanje i izdavanjem platnog naloga u papiru.
Kako mogu da koristim IPS usluge?
Da biste koristili usluge koje IPS sistem nudi, potrebno je da na svom mobilnom uređaju (telefonu) imate aktiviranu aplikaciju mobilnog bankarstva banke u kojoj imate otvoren račun. U aplikaciji ćete jednostavno pronaći opcije IPS plaćanja, odnosno opcije IPS SKENIRAJ i IPS POKAŽI.
Ako na telefonu nemate aplikaciju mobilnog bankarstva, obratite se banci u kojoj imate otvoren račun kako biste dobili instrukcije za instaliranje ove aplikacije. IPS usluge prenosa novca za nekoliko sekundi možete koristiti putem mobilnog bankarstva i elektronskog bankarstva, ali i izdavanjem platnog naloga u papiru.
Za korišćenje usluge Prenesi takođe je potrebno da imate na svom mobilnom uređaju aktiviranu aplikaciju m-bankarstva, odnosno da ako ovu aplikaciju imate, istu ažurirate kada vas banka obavesti da je omogućila uslugu Prenesi.
Da biste koristili ovu uslugu kao primalac novca, u aplikaciji m-bankarstva ćete pronaći opciju registrovanja za uslugu Prenesi koja podrazumeva povezivanje broja mobilnog telefona i računa, prema podacima koje banka ima za vas u svojoj evidenciji. Nakon toga, banka vas obaveštava o uspešnoj registraciji i možete započeti sa prijemom novca tako što ćete nekoj osobi reći „prenesi mi novac na broj mobilnog telefona“.
Ako ste korisnik m-bankarstva više banaka sa istim brojem mobilnog telefona – možete se registrovati preko svake od tih banaka, s tim da će vam aktivan račun (podrazumevani račun) za priliv novca biti kod banke preko koje ste poslednji put sproveli postupak registracije.
Međutim, jedinstvenost ove usluge na našem tržištu ogleda se u tome što jednostavno možete vratiti priliv novca u neku od prethodnih banaka preko kojih ste se ranije registrovali. U okviru npr. opcija podešavanja u m-bankarstvu biće vam prikazano da vam račun u toj banci nije aktivan (podrazumevan) za priliv, nakon čega isti možete ponovo aktivirati i tako usmeriti priliv novca na taj račun. Ovo znači da ste u mogućnosti da usmeravate novčana sredstva na račun koji želite, a osoba koja vam prenosi novac samo treba da koristi vaš broj mobilnog telefona.
Takođe, ako koristite različite brojeve mobilnog telefona u različitim bankama, preko jedne banke možete povezati račun u toj banci i broj mobilnog telefona koji koristite kod te banke, a preko druge banke – račun koji imate u toj banci i drugi broj mobilnog telefona. U ovom slučaju, u zavisnosti od broja mobilnog telefona na koji vam neko prenosi sredstva – novac će vam biti odobren na računu u odgovarajućoj banci.
Ako želite samo da prenosite novac putem usluge Prenesi, nije potrebno da se registrujete. Nakon što vam je neka osoba navela da možete da joj prenesete novac na broj mobilnog telefona – birate jasno izdvojenu opciju Prenesi u aplikaciji m-bankarstva, unosite broj mobilnog telefona ili učitavate taj broj iz svoje kontakt liste, a zatim unosite iznos novca koji prenosite. Nakon toga ćete, kao dodatni vid sigurnosti, imati prikaz podataka koje ste uneli, kao i ime i prezime primaoca sredstava radi potvrđivanja transakcije i to na sličan način na koji to i sada činite putem svoje aplikacije m-bankarstva (npr. unos PIN-a). U nekoliko sekundi novac će biti na računu primaoca kojim ona/on može odmah i raspolagati.
Tokom iniciranja prenosa novca može se pojaviti situacija da dobijete obaveštenje u aplikaciji m-bankarstva da npr. za uneti broj mobilnog telefona nema podataka i to znači da prvenstveno treba da proverite sa primaocem da li se registrovao za uslugu Prenesi.
Kolika je naknada za plaćanje metodom IPS POKAŽI i IPS SKENIRAJ?
Ne postoji naknada za plaćanje metodom IPS POKAŽI, zato što se ovaj metod koristi za instant plaćanja na prodajnim mestima trgovaca.
Za plaćanje metodom IPS SKENIRAJ na prodajnim mestima (radnje, saloni, butici, pumpe, veb-prodavnice itd.) putem IPS QR kôda platiocima se ne naplaćuje naknada.
Kolika je naknada za plaćanje računa skeniranjem NBS IPS QR kôda?
Ako koristite opciju IPS SKENIRAJ u aplikaciji mobilnog bankarstva kako biste skenirali NBS IPS QR kôd (npr. na računu za utrošenu električnu energiju i dr.), naknada za takvu transakciju zavisi od cenovne politike vaše banke. O naknadama za ovu vrstu instant plaćanja možete se informisati na sledećem linku: Naknade pružalaca platnih usluga povezane s platnim računima
Koja je razlika između NBS IPS QR kôda i ostalih IPS QR kôdova?
NBS IPS QR kôd uglavnom se koristi za plaćanje faktura-računa i on se već nalazi na tim računima. Treba da potražite NBS IPS QR na računu i da ga skenirate. Nakon toga, u aplikaciji mobilnog bankarstva prikazaće vam se popunjen nalog za prenos čije pojedine podatke možete promeniti (npr. iznos, svrhu plaćanja). Naknada za izvršavanje ovakvog plaćanja zavisi od vaše banke.
IPS QR kôdovi koriste se za instant plaćanja na prodajnim mestima trgovaca, uključujući i internet prodajna mesta. Ovaj kôd možete generisati u aplikaciji mobilnog bankarstva za metod plaćanja IPS POKAŽI ili možete da skenirate IPS QR kôd koji generiše trgovac. Za razliku od skeniranja NBS IPS QR kôda, kada skenirate IPS QR kôd opcijom IPS SKENIRAJ, vaša aplikacija prepoznaje da plaćate IPS-om na prodajnom mestu i prikazuje vam se iznos za plaćanje (eventualno i naziv trgovca) i potrebno je još da potvrdite izvršenje transakcije. Prikazane podatke iz IPS QR kôda ne možete promeniti nakon skeniranja, s obzirom na to da se radi o plaćanju na prodajnom mestu.
Skenirao sam NBS IPS QR kôd i izvršio plaćanje, ali ono nije bilo instant...
Plaćanje inicirano skeniranjem NBS IPS QR kôda može biti izvršeno kao instant plaćanje, ali to ne mora uvek biti slučaj. Ako ste označili opciju „Hitno” u nalogu za prenos, onda je takvo plaćanje instant – sredstva primaocu stižu na račun za nekoliko sekundi. U suprotnom, kada opcija „Hitno” nije označena, plaćanje nije instant. Ako u nalogu za prenos ne postoji opcija „Hitno” koju biste označili, onda se podrazumeva da je plaćanje koje inicirate instant plaćanje.
Da li je IPS plaćanje na prodajnom mestu bezbedno?
Instant plaćanje na prodajnim mestima putem metoda IPS POKAŽI i IPS SKENIRAJ predstavlja bezbedan način plaćanja. Platilac sve korake tokom instant plaćanja sprovodi u aplikaciji mobilnog bankarstva svoje banke, dakle – u sigurnom okruženju, a banke imaju mehanizme zaštite koji garantuju sigurnost prilikom plaćanja. Kod instant plaćanja na internet prodajnim mestima, bezbednost korisnika je na višem nivou od ostalih načina plaćanja, jer se ne ostavlja nijedan podatak o platnom instrumentu na veb-stranici. Potrebno je samo skenirati IPS QR kôd i inicirati plaćanje.